W świecie caravaningu z roku na rok powiększa się grono miłośników niezależnych podróżników. Szczególnie sytuacja związana ze światową pandemią COVID-19 dynamicznie przyspieszyła rozwój oraz popularyzację podróżowania i życia w samochodzie. Wielu z nich nie potrzeba luksusów do codziennego funkcjonowania, dlatego zaczęto masowo przerabiać samochody typu bus na campervany.
Wyzwaniem okazało się jednak stosunkowo mało miejsca i brak możliwości swobodnego wyprostowania się w samochodzie. Co więcej w małym busia ciasno było równie z miejscem do spania dla więcej, jak 2 dorosłych osób. Jak więc rozwiązać ten problem?
Podnoszony dach sypialny. To idealne rozwiązanie, które w prosty sposób znacznie powiększa przestrzeń w samochodzie oraz daje dodatkowe możliwości. Między innymi pozwala na swobodne funkcjonowanie wewnątrz samochodu bez konieczności poruszania się na kolanach. Ponadto, gdy rodzina się powiększa lub chcemy zabrać znajomych, mogą oni wygodnie spać na dodatkowym łóżku w dachu sypialnym.
Rynek producentów dachów sypialnych bardzo dynamicznie się rozwija. Na co, więc zwrócić uwagę, wybierając idealne rozwiązanie dla siebie?
Wybór producenta dachów
Na rynku europejskim dostępnych jest naprawdę wielu bardziej i mniej znanych producentów dachów sypialnych. Jak więc wybrać, tego, który posiada dach dopasowany do naszego samochodu?
Po pierwsze sprawdź, czy w ofercie producenta znajduje się dach dedykowany do Twojego pojazdu.
Aby dach spełniał swoje funkcje, musi być idealnie dopasowany do marki, długości, typu nadwozia oraz konkretnego modelu samochodu – wynika to z różnej budowy pojazdów.
Drugą ważną kwestią jest wybór producenta, który posiada odpowiednie dokumenty oraz certyfikaty. Montaż dachu sypialnego jest stosunkowo dużą ingerencją w konstrukcję samochodu i w wielu krajach europejskich taka modyfikacja wymaga zaświadczenia, że zamontowany dach spełnia normy prawna,
a pojazd może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Obecnie w Polsce przepisy prawne jeszcze nie reguluję tej kwestii, ale na przykład w Niemczech wymagany jest już certyfikat TUV. Nawet jeśli samochód docelowo ma być zarejestrowany w Polsce, to jednak mimo wszystko warto wybrać producenta, który dba o zgodność dachów z przepisami, a w szczególności wymogami bezpieczeństwa.
Zweryfikuj wiarygodność
Po trzecie zweryfikuj wiarygodność i jakość wybranego producenta dachów. W szczególności sprawdź, jakie doświadczenie w produkcji ma dana firma. Czy jest to firma, czy prywatna osoba robiąca dachy „no name”, o których nic nie wiadomo. Sprawdź, z jakiego materiału wykonany jest dach oraz materiał na namiot dachowy. Czy jest on odpowiednio zaimpregnowany przed wilgocią i pleśnią, czy ma właściwe zabezpieczenia przed otworzeniem w trakcie jazdy, czy mechanizmy podnoszące dach są bezpieczne
i solidne oraz, czy sposób montażu jest dopasowany do indywidualnej konstrukcji danego modelu samochodu.
Po czwarte sprawdź dostępność dachów u producenta. W większości przypadków bywa tak, że dachy zachodnich producentów są dużo trudniej dostępne na polskim rynku co może wynikać z wyłączności ich dystrybucji tylko dla wybranych firm tworzących campervany na terenie danego kraju. Dachy producentów takich jak SCA czy Reimo są praktycznie niedostępne na własną rękę. Wymagany jest certyfikowany warsztat, aby można było zamówić i sprowadzić dach sypialny. Oczywiście można spróbować samodzielnie znaleźć i kupić wybrany dach na rynku zagranicznym. Warto pamiętać jednak, że koszt transportu sprowadzanego dachu często jest bardzo drogi i liczy się w setkach złotych. Wybierając firmę lub kupując na własną rękę, należy zweryfikować certyfikację dachów. W wielu przypadkach konieczne są certyfikaty i zaświadczenia, dzięki którym samochód przejdzie przegląd lub zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Dokumenty te są niezbędne i potwierdzają bezpieczeństwo użytkowania dachu, dlatego warto zawsze zapytać producenta lub dystrybutora czy posiada komplet dokumentów.
Poniżej przedstawiamy kilku najbardziej znanych producentów dachów:
Camproof – polski producent podnoszonych dachów sypialnych do samochodów typu bus. Posiadają certyfikaty TUV oraz ABE. Wykonane wyłącznie z atestowanych materiałów. Łatwo dostępne na rynku polskim, a firma współpracuje bezpośrednio z firmami, które oferują montaż dachów. Na dachy wystawiana 2-letnia gwarancja producenta.
Reimo – niemiecki producent dachów podnoszonych, jak i wysokich nadbudów do wybranych modeli pojazdów. Firma posiada 35 lat doświadczenia w produkcji tego typu dachów. W Polsce średnio dostępne od ręki.
SCA – niemiecki producent, którego dachy są prawie niedostępne w Polsce do kupienia od ręki. Firma Wevecamper jest jedynym przedstawicielem tej marki w Polsce. Firma oferuje dachy podnoszone zarówno przodem, jak i tyłem, dachy wysokie oraz podwyższenia do wielu modeli samochodów.