Kilka słów o dachach sypialnych

21 czerwca 2024

Kilka słów o dachach sypialnych

Małe campervany typy bus T4/T5/T6 to idealne rozwiązanie na weekendowy lub wakacyjny wyjazd we dwoje. Co jednak w sytuacji gdy mamy większą rodzinę lub chcemy zabrać znajomych? Siedzeń w samochodzie starczy ale co ze spaniem? Teoretycznie moglibyśmy zabierać zawsze ze sobą namiot zewnętrzny i co wieczór ciągnąć zapałki kto tym razem śpi na zewnątrz  skoro wszyscy razem mogą spać w campervanie niczym na podwójnym łóżku piętrowym. 

Brzmi ciekawie? 

Pewnie że tak bo wystarczy zamontować dach sypialniany i kwestię spania mamy rozwiązaną. 

  • Czym jest dach sypialniany?

Dach sypialniany to rozkładany namiot zamontowany w dachu naszego samochodu. Z tym, że w porównaniu go do zewnętrznego namiotu dachowego, dach sypialniany rozkładany jest od środka i wejść do niego można również od środka. Prawdę mówiąc jest częścią samochodu.

  • Korzyści z dachu sypialnianego?

Wszyscy wiemy że w samochodach typu van nie mamy ogromnej przestrzeni czy możliwości wyprostowania się. Dlatego montując dach sypialniany zyskujemy trochę więcej przestrzeni i możliwość swobodnego stania wewnątrz pojazdu. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkowe miejsca do spania. Wytrzymałość dachu pozwali na komfortowe wsypanie się 2 dorosłych osób. Latem szczególnie przyjemne może być spanie na górze gdyż dzięku rozpinanym oknom z 3 stron jest stały przepływ powietrza a dzięki wszytej siatce można spać spokojnie nie przejmując się np komarami.

  • Jak rozłożyć i złożyć dach sypialniany? 

Gdy już dojedziemy na miejsce postoju i chcemy otworzyć dach należy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Po pierwsze przed otworzeniem należy wystarczająco poluźnić pasy zabezpieczające. Gdy mamy poluzowane taśmy delikatnie podnosimy najpierw górną -dachową część naszego namiotu. Spokojnie podnosimy aż poczujemy, że wsporniki same wypychają dach do góry a materiał się prostuje. Podobnie robimy z półką do spania. Aby złożyć postępujemy odwrotnie. Najpierw półka, później dach i zabezpieczamy pasami.

UWAGA!: Ważne by cały materiał dachu wciągnąć do środka by go nie przytrzasnąć. Dopiero gdy materiał nigdzie nie wystaje możemy zamknąć i zabezpieczyć dach.