campervan zimą
13 maja 2022

Co sprawdzić w kamperze przed wyjazdem? - Piątek 13

Piątek 13 to bardzo wyjątkowy dzień. Dla jednych szczęśliwy a dla innych pechowy. Niezależnie od tego w co wierzycie to jest to dobry dzień na sprawdzenie campervana przed weekendowym wyjazdem. Dzięki temu uniknie się wielu nieprzyjemnych i „pechowych” sytuacji. 

Co warto sprawdzić?

 

 1. Ogólny stan techniczny pojazdu

Podstawowy punkt naszej listy. Teoretycznie i praktycznie samochód powinno się sprawdzać przed każdą dłuższą wyprawą. Warto sprawdzić:

 • Opony - czy nie są wybrzuszone - również zapasowe
 • Olej silnikowy - czy nie trzeba dolać
 • Płyn chłodzący oraz hamulcowy - czy nie brakuje
 • Hamulce - czy są w pełni sprawcę
 • Wycieraczki - czy skutecznie zbierają wodę
 • Spryskiwacze - czy prawidłowo działają i czy jest płyn
 • Światła - czy nie są przepalone (warto wozić ze sobą zapasowe)
 • Klimatyzacja - czy chłodzi?
 • Akumulator - czy nie jest rozładowany?
 • Aktualny przegląd - czy wszystkie dokumenty są ważne?

Sprawdzenie tych kilku drobnych rzeczy może oszczędzić wielu zmartwień podczas podróży. Zapewne nikt nie chciałby skończyć wakacji szybciej przez konieczność wizyty u mechanika lub po zatrzymaniu dokumentów przy kontroli przez policję. 

 

2. Instalacja elektryczna

Należy sprawdzić czy dodatkowe wyposażenie samochodu kempingowego jest sprawne. Może się zdarzyć, że np. wysłużona lodówka jest minimalnie uszkodzona przez co jest ryzyko szybkiego rozładowania akumulatora podczas postoju. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku dodatkowego oświetlenia czy nawet pozostawienie na zbyt długo podłączonych innych urządzeń pobierających prąd. Rozwiązaniem może być zainwestowanie w drugi akumulator oraz fotowoltaikę. 

 

3. Zbiorniki na wodę 

Warto uzupełnić je przed wyjazdem by nie martwić się o to np. przy zmianie planów i nocowaniu na dziko w środku lasu. Natomiast zbiorniki z szarą wodą należy opróżnić (oczywiście w odpowiednim miejscu) by niepotrzebnie nie wozić ze sobą starych nieczystości. Dotyczy to również toalet kasetowych. 

 

4. Butla z gazem

Jeśli mamy wbudowaną kuchenkę gazową to przed wyjazdem należy sprawdzić czy w butli jest jeszcze gaz oraz oczywiście czy butla jest szczelna. Natomiast jeśli używamy przenośnej kuchenki turystycznej warto przed wyjazdem uzupełnić zapas kartuszy by spokojnie można było gotować nawet „w szczerzym polu”. 

 

5. Niezbędne wyposażenie 

Przed każdym wyjazdem należy sprawdzić między innymi takie rzeczy jak apteczka - czy niczego w niej nie brakuje, ewentualnie dołożyć to, czego zabrakło np. podczas ostatniej podróży. Podstawowe narzędzia to również niezbędnik podczas wypraw campervanem - nigdy nie wiadomo i co kiedy może się przydać. Warto wozić ze sobą również zapałki, latarki i czołówki, oczywiście z kompletem baterii oraz obowiązkowo gaśnicę. 

 

custom campervan, dachy sypialne, zabudowy kamperowe, kampervan, caravaning,
 1. pl
 2. en
 3. de

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Media Społecznościowe