Często, gdy planujemy wyjazdy camperem sprawdzamy prognozę pogody, na najbliższe dni, tydzień czy nawet miesiąc do przodu, by mieć pewność, że wyjazd będzie udamy. Co jednak w sytuacji, gdy pogoda nagle się zmieni? Czy to musi oznaczać koniec wyjazdu i przygody?
Podobne wątpliwości mogą pojawić się jeszcze przed budową camper vana – „czy tym samochodem będę mógł jeździć cały czas czy tylko w okresie letnim?”. Takie i wiele innych pytań zapewnię nurtują niejedną osobę. Więc podpowiemy dziś co zrobić by można było cały rok cieszyć się wyjazdami niezależnie od pogody.
Podstawowa kwestia przy planach na budowę własnego camper vana – odpowiedni samochód, który będzie bazą. I nie chodzi tu o markę czy wielkość, ale głównie o jego stan techniczny. W szczególności warto zwrócić uwagę na jego szczelność oraz stan blacharski. Campervan będzie domem na kółkach na wiele lat, dlatego solidna podłoga to warunek konieczny. Zwłaszcza przy zakupie samochodu z drugiej ręki zwróć uwagę, czy gdzieś nie ma rdzy, czy wręcz dziur oraz, czy nie był już klejony.
Absolutnie podstawa niezależnie od tego, gdzie i kiedy będziemy podróżować. Izolacja nie tylko chroni przed zimnem, ale też dzięki niej blaszak nie nagrzewa się tak mocno w upalne dni. Mówiąc o izolacji warto wspomnieć również o szczelności – w tym znaczeniu, by zadbać o wszelkie drobne szczeliny, które powstały przy budowie campervana (odpowiednie zabezpieczenie namiotu dachowego, okien, zewnętrznych przyłączy i innych elementów).
Bardzo praktyczne rozwiązanie. Namiot dachowy w przeciwieństwie do tradycyjnego można rozłożyć zawsze i wszędzie, gdzie się tylko zatrzymamy. Nie potrzebuje dodatkowego miejsca, czy odpowiednio równego terenu. Nie trzeba również szukać „śledzi” i młotka by go rozłożyć i przymocować. Ponadto w razie złej pogody namiot dachowy wystarczy zamknąć i komfortowo można siedzieć w camperwanie, nie martwiąc się, że wichura czy ulewa porwie bądź zniszczy namiot tradycyjny na zewnątrz.
Pomyśl o tym, co potrzebujesz, by komfortowo przeżyć np. oberwanie chmury w campervanie. Lodówka i kuchenka – by można było spokojnie coś ugotować (oraz oczywiście podstawowe naczynia). Warto mieć również, chociaż awaryjnie toaletę kasetową. Z aspektów bardziej technicznych polecamy dodatkowy akumulator, by po zimowej wyprawie w góry można było rozgrzać się pod kocem, oglądając ulubiony film.
Najważniejszy punkt tej listy. Jak to się mówi „nie ma złej pogody są tylko nieodpowiednie ubrania”. Podobnie jest z podróżami campervanem. Niezależnie od pogody można zwiedzać świat, czy odpoczywać podczas letniego urlopu, jeśli jest się odpowiednio przygotowanym. Dlatego przed wyjazdem przygotuj się na każdą ewentualność by „brak parasola” nie popsuł ci humoru.
Półżartem półserio – w deszczy też można tańczyć ;)
Wszelkie prawa zastrzeżone.