01 maja 2022

Jak zachować się na polu kempingowym?

Wakacje camperem to wyjątkowy czas, pełen przygód, niespodzianek i różnorodnych miejsc noclegowych. To niesamowite, że codziennie można zatrzymać się gdzieś indziej. Jednak czy to daje nam pełną swobodę i możemy robić co chcemy? 

No nie do końca - na każdym polu kempingowym należy zachować się stosownie oraz przestrzegać regulaminów. 

O czym warto pamiętać i jakich zasad przestrzegać?

 

 • Przeczytaj regulamin

Większość kempingów ma swoje własne unikatowe zasady, które wypadałoby poznać wjeżdżając na dane miejsce postojowe. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim poznasz ogólne zasady panujące na polu ale także dowiesz się wielu przydatnych rzeczy. Z regulaminu możesz dowiedzieć się np. o miejscu wyrzucania śmieci, wylewania nieczystości, korzystania z prądu czy toalet. 

 

 • Nie hałasuj - nie słuchaj głośno muzyki 

Jeśli lubisz głośno słuchać muzyki to wybierz się na koncert lub załóż słuchawki. Nie męcz swoich sąsiadów swoją muzyką, gdyż nie każdy musi lubić np. dany rodzaj muzyki. Pamiętaj również, że zapewne duża część osób, które przebywają na kempingach chcą po prostu odpocząć. Szanujmy więc siebie na wzajem i nie tylko ściszmy muzykę ale np. nie krzyczmy i nie zachowujmy się głośno zwłaszcza wieczorami (cisza nocna). 

 

 • Uważaj na dzieci 

Powyższy punkt tyczy się również dzieci. Po pierwsze uszanujmy, że na kempingi jeżdżą całe rodziny z małymi dziećmi, więc stosowne zachowanie i przestrzeganie ciszy nocnej będzie mile widziane. Po drugie jako rodzice uczymy dzieci właściwego zachowania na kempingu i pilnujmy by np nie budziły sąsiadów radosnym zaproszeniem na śniadanie o 5 nad ranem czy nie pozwalały spać o północy goniąc się miedzy samochodami i przyczepami. Wakacje na polu kempingowym to na pewno będzie dla nich niezapomniana przygoda, dlatego zadbajmy również o bezpieczeństwo i od najmłodszych lat uczmy, że bieganie czy jazda rowerem po całym polu bez nadzoru to nie jest koniecznie najlepszy pomysł. Podobnie jest z zabawą piłką na parkingach i miejscach postojowych między pojazdami.

 

 • Zachowaj odstęp

Ustawiając samochód czy przyczepę pamiętaj o odpowiednim odstępie między sąsiadami. Zapewne każdy z nas ceni sobie przestrzeń prywatną, więc nie zabierajmy jej innym. Pamiętajmy również, że przestrzeń wkoło jest podświadomie traktowana jako „mały ogródek”, w którym chce się mieć ciszę i spokój by spokojnie zaczerpnąć powietrza. Ponadto nie po tu wyjeżdża się z miasta na łono natury by mieć sąsiada bliżej niż tego z bloku czy nawet zaglądać mu w okna jak na osiedlach. 

 

 • Nieczystości wylewaj w miejsca do tego przeznaczone 

Chodzi tu głównie o czyszczenie toalet przenośnych. Ze względu na stosowaną w nich chemię nie należy wylewać ich zawartości „gdzie popadnie”. Na kempingach przeważnie są do tego osobno przeznaczone miejsca. Dbajmy o środowisko i nawet jeśli chemia, której używamy jest opisana jako bio i eko to jednak nie ryzykujmy. 

Podobna sytuacja dotyczy mycia naczyń. Na polach często są specjalne miejsca na to przeznaczone ze zlewem oraz bieżącą wodą. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż mycie naczyń pod prysznicem lub - co gorsza - przy samochodzie gdzie nieczystości wyleje się pod samochód. 

 

 • Nie puszczaj psa luzem i sprzątaj po nim 

Bardzo ważny punkt dla posiadaczy psów, jednak nie każdy o tym pamięta. Pole kempingowe to nie wybieg dla psów, na którym można bezkarnie puszczać zwierzęta luzem. Jest to po prostu bardzo niebezpieczne dla wszystkich. Po pierwsze, nie wiadomo, czy gdzieś na polu nie ma innych psów, między którymi może dojść do konfliktu. Nie tylko taka interakcja może być niebezpieczna, ale nie wiemy w jakiej kondycji będzie ten drugi pies. Może być chory lub stary - co naraża obydwu właścicieli na zapewne nie małe koszty weterynarzy. Ponadto na polach są dzieci, które mogą chcieć się bawić z naszym psem, często w nieodpowiedni sposób lub - co gorsza - mogą się wystraszyć a pies - nawet najkochańszy - może zrobić im krzywdę. Uszanujmy również to, że nie każdy musi lubić towarzystwo psa, może się go bać lub mieć po prostu alergię. Spójrzmy też na to pod kątem bezpieczeństwa naszego własnego psa. Biegający luzem pupil może uciec, zostać zabrany, otruty czy pogryziony. Polecamy zakupić długą linkę/smycz i nie spuszczać psa z oka gdy siedzimy na kempingu. 

Ps. Jeśli często jeździsz na pola kempingowe i nie planujesz rozmnażać swojego psa to polecamy rozważyć sterylizację/kastrację - oszczędzi to wielu problemów zarówno tobie jak i innym.

 

 • Sprzątaj po sobie

Punkt oczywisty jednak nie zawsze przestrzegany. Pamiętaj, że aby cieszyć się wyjazdami i tym by zawsze mieć gdzie wrócić musisz zachować porządek po sobie. Na kempingach są dość duże rotacje osób, więc gdy każdy będzie sprzątał po sobie będzie to wciąż atrakcyjne miejsce. Ponadto na kempingach są miejsca przeznaczone do wyrzucania śmieci. Często nawet stoją kubły do sortowania więc tym bardziej nie powinno stanowić to problemu. Lepiej zrobić sobie spacer do kosza niż chować śmieci po krzakach. To samo dotyczy właścicieli psów. Na kempingach należy zawsze po nich sprzątać. Mimo że to teren zielony to nikt by nie chciał obudzić się z przykrą niespodzianką pod drzwiami. 

 

 • Nie niszcz 

Pole kempingowe to dobro wspólne wszystkich osób na nim przebywających. Dlatego szanujmy je i dbajmy jak o swoje własne. Nie niszczmy tego co tam jest oraz nie bójmy się upomnieć innych gdy przyłapiemy kogoś na celowym niszczeniu czegokolwiek. Jeśli jednak coś ulegnie zniszczeniu (wszystko ma prawo się zepsuć) to poinformujmy o tym osoby zarządzające polem kempingowym. 

 

 • Bądź miły i kulturalny 

Najważniejsza zasada na kempingu ;) Wakacje na polu kempingowym to wyjątkowy czas, podczas którego można nawiązać wiele znajomości które mogą przerodzić się w przyjaźń na wiele lat. Dlatego bądźmy mili i kulturalni dla sąsiadów z kempingu. 

 

custom campervan, dachy sypialne, zabudowy kamperowe, kampervan, caravaning,
 1. pl
 2. en
 3. de

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Media Społecznościowe