07 stycznia 2022

Kampervan - od czego zacząć?

    Nowy Rok to wyjątkowy czas skłaniający do podejmowania ważnych decyzji i postanowień. Warto więc wykorzystać tego ducha zmian i pomyśleć o swoim własnym kamperwanie. Jeśli kupno lub budowa własnego domku na kółkach jest twoim postanowieniem to właśnie początek roku jest idealny by się za to zabrać. Nie tylko dlatego, że to czas zmian i postanowień ale po prostu na spokojnie jeśli teraz zaczniesz to do wakacji zdążysz i jak tylko zacznie się piękna pogoda będziesz mógł cieszyć się podróżami bez ograniczeń. 

    Ale od czego zacząć? Na pierwszy rzut oka budowa kampera wydaje się być prosta ale w praktyce trzeba pamiętać o milionie rzeczy. Dlatego w tym artykule przybliżymy wam 3 podstawowe tematy od których należy zacząć. 

 

 

1. Do czego potrzebny nam kampervan?

Banalne pytanie ale od niego powinno się wszystko zacząć. Odpowiedź nasuwa się sama, że przecież do podróżowania. No właśnie i tu ciągnie się lawina dalszych pytań. Czy do podróżowania sezonowo czy cały rok, samemu czy z kimś, ile osób, kraj czy zagranica, od kempingu do kempingu czy na dziko, w terenie czy w cywilizowanych warunkach itd. Gdy już zdefiniujesz jaki typ samochodu potrzebujesz możesz przejść dalej 

 

2. Jaką wybrać bazę kampervana? 

Właśnie dlatego warto było najpierw odpowiedzieć sobie na wszelkie możliwe pytania związane z celem i wyobrażeniami dotyczącymi podróży kampervanem. Jeśli chcesz podróżować weekendowo lub tylko sezonowo to na spokojnie wystarczy samochód typu bus np T5/T6. Spokojnie nawet w 4 osoby można w nim wygodnie spać. Można w nim zamontować dach sypialny, dzięki któremu zyskamy trochę miejsca w środku. Natomiast jeśli chcesz podróżować większą część roku to dużo wygodniejszy będzie większy samochód. Wszelkiego rodzaju samochody dostawcze np Ducato, Sprinter, Jumper nadadzą się idealnie na bazę. Dużo większa powierzchnia to i dużo więcej możliwości i miejsca. A co za tym idzie większy komfort. A może myślisz o wyprawach całkiem na dziko poza utartymi ścieżkami? Wtedy niezbędna będzie baza 4x4. Nawet samochód typowo terenowy można przerobić na kempingowy. 

 

3. Jakie jest niezbędne wyposażenie? 

Gdy baza już wybrana czas pomyśleć o wnętrzu i niezbędnym wyposażeniu. Najciekawszy ale chyba najdłuższy etap. Planowanie i projektowanie. Jeśli chcemy budować sami warto najpierw zapoznać się z anatomią i możliwościami technicznymi samochodu by wiedzieć, w których miejscach spokojnie zmieszczą się zbiorniki na wodę by nie zabierały miejsca. Jeśli jednak decydujemy się na firmę to na pewno pomogą i doradzą wiele ciekawych rozwiązań. Warto jednak mimo wszystko mieć chociaż zarys efektu końcowego. Czy ma być kuchnia i łazienka w pełni wyposażone czy może tylko proste minimalistyczne rozwiązania. Dla ilu osób ma być spanie oraz czy przewidujemy takie udogodnienia jak np panele fotowoltaiczne, dodatkowy akumulator czy ogrzewanie. W poszukiwaniu inspiracji warto przejrzeć dotychczasowe realizacje rożnych firm oraz np pinteresta. 

 

 

Oto 3 podstawowe i najważniejsze sprawy przed podjęciem pracy nad własnym kampervanem. Mamy nadzieję, że pierwsze kroki będą teraz trochę łatwiejsze w realizacji marzeń. 

 

custom campervan, dachy sypialne, zabudowy kamperowe, kampervan, caravaning,
  1. pl
  2. en
  3. de

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Media Społecznościowe