Po zakupie dachu często pojawia się pytanie, jak i gdzie go zamontować. Dach sypialny sam w sobie jest duży i ciężki, więc wyzwaniem może być samodzielne założenie go na samochodzie. Co ważniejsze, montaż dachu wiąże się z wycięciem otworu w karoserii pojazdu, a zabieg ten jest nieodwracalny, więc nie ma tu miejsca na błędy i poprawki. Dlatego bezpieczniej jest oddać samochód wraz z dachem sypialnym w ręce doświadczonej firmy, która wie, na co zwrócić uwagę podczas każdego etapu montażu.
Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią firmę montażową?
Najważniejszym aspektem jest doświadczenie w montowaniu. Tak jak pisaliśmy wyżej, proces zakładania dachu jest nieodwracalny i nie ma w nim miejsca na błędy zwłaszcza podczas wycinania otworu montażowego. Warto więc wybrać firmę, która ma już w tym doświadczenie i doskonale wie jak prawidłowo i zgodnie z instrukcją założyć dach sypialny. Podczas rozmów z firmami należy zapytać, od jak dawna zajmują się montażem oraz ile już ich wykonali. Jest to istotna informacja, dzięki której zweryfikujemy czy firma, której zostawimy samochód, będzie wiedziała co i jak ma wykonać.
Drugim i zarazem fundamentalnym kryterium wyboru jest gwarancja bezpiecznego montażu. Do każdego dachu producent powinien załączyć szczegółową instrukcję montażu. Ważne jest by firma, którą wybierzemy, była świadoma jak istotny jest prawidłowy montaż i zastosowała się do instrukcji producenta. Natomiast jeżeli zdarzy się, że do dachu nie została dołączona instrukcja lub dokumentacja to może to świadczyć o tym, że zakupiony dach nie jest sprzedawany przez profesjonalna firme lub mamy do czynienia z podróbką — renomowani producenci dachów przeważnie wskazują autoryzowane lub rekomendowane punkty montażu. Warto więc umówić się wcześniej na spotkanie w siedzibie firmy, by porozmawiać i jeśli jest taka możliwość obejrzeć realizacje w trakcie montażu. Tak by mieć pewność, że dach sypialny zostanie właściwie założony i będzie bezpieczny podczas podróży.
Mówiąc już o bezpieczeństwie koniecznie trzeba wspomnieć o najważniejszym etapie montażu dachu sypialnego, jakim jest wycinanie otworu montażowego — należy zweryfikować jak jest to robione. Prawidłowo powinno się ciąć blachę „na zimno” przy pomocy specjalnych nożyc pneumatycznych. Użycie innych narzędzi takich jak np. szlifierka kątowa, która przegrzewa blachę, przyczynia się do łatwej i szybkiej korozji. Dodatkowo cięcie nieodpowiednim sprzętem naraża wnętrze pojazdu na nieodwracalnie uszkodzenia wynikające z lecących spod „gumówki” iskier. W dodatku blacha, bo wycięciu otworu powinna być odpowiednio zabezpieczona środkami antykorozyjnymi.
Na etapie wyboru firmy montażowej warto zwrócić również uwagę na sposób wykończenia montowanego dachu. Czy firma oferuje dodatkowe usługi, które muszą lub mogą być wykonane, by zachować funkcjonalność pierwotnej wersji samochodu. Istotne jest między innymi wykończenie tapicerskie — w szczególności zabezpieczenie ostrych krawędzie karoserii samochodu, które mogą powstać podczas wycinania otworu na dach. Jest to szczególnie istotne, ze względu na przepisy prawne dotyczące ostrych krawędzi w samochodzie (pojazd może nie przejść przeglądu gdy coś zostanie niezabezpieczone). Co więcej, pojazdy osobowe zazwyczaj posiadają dodatkowe oświetlenie lub klimatyzację na suficie, która zostanie usunięta — dlatego warto dopytać czy i jaka jest możliwość jej modyfikacji. Większość profesjonalnych firm oferuje modyfikację polegającą na przesunięciu tych elementów na boki lub tył samochodu.
Ponadto część samochodów posiada ścianę grodziową, którą należy zdemontować przed montażem dachu. Ważne jest by zrobiła to firma, która posiada odpowiednie uprawnienia do tego oraz będzie w stanie wystawić niezbędne dokumenty.
Dach kupiony. Firma do montażu wybrana. Dach założony. Czy to koniec procesu montażu dachu sypialnego? Na tym etapie należy dokładnie sprawdzić zarówno dach jak i samochód podczas odbioru. Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę?
W pierwszej kolejności warto obejrzeć całość z zewnątrz. Czy dach leży prosto i równo. Czy jest szczelny z każdej strony i w każdym miejscu. Czy idealnie pasuje do karoserii samochodu. Czy nie ma żadnych prześwitów lub ostrych krawędzi, które mogłyby mieć wpływ na aerodynamikę pojazdu oraz komfort w trakcie jazdy. Sprawdzenie tych aspektów jest kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowania. Wszelkie nieszczelności stwarzają duże ryzyko otworzenia się dachu na skutek poderwania przez wiatr podczas jazdy. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż w takiej sytuacji dach sypialny zachowuje się jak żagiel, przez co stwarza zagrożenie zarówno dla pasażerów samochodu, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Podczas odbioru należy sprawdzić również wnętrze samochodu oraz dachu sypialnego. Na tym etapie osoba, która wydaje samochód, w ramach usługi, powinna pokazać jak prawidłowo otwierać namiot i na co należy zwrócić uwagę. Po otworzeniu zalecamy, by wejść do środka i wszystko dokładniej obejrzeć. Szczególnie należy zwrócić uwagę czy nie ma nigdzie ostrych blach, czy innych elementów. Czy elektronika (jeśli tak była w samochodzie) jest odpowiednio zmodyfikowana lub zabezpieczona. Czy od środka nie widać żadnych nieszczelności, którymi mogłoby się dostawać powietrze lub woda do wnętrza samochodu. Przy otwartym namiocie można również sprawdzić, czy mechanizmy, które go otwierają i zamykają działają prawidłowo i jak je bezpiecznie obsługiwać. Warto obejść cały samochód wkoło z zewnątrz by ponownie zweryfikować czy dach jest prosty i równy również po otworzeniu.
Następnym punktem przy odbiorze samochodu z dachem sypialnym jest dokładne sprawdzenie tkaniny, z której wykonany jest namiot dachowy. Czy nie jest ona podarta lub przetarta. Czy odpowiednio i równomiernie jest naciągnięta. Czy nie ma zahaczonych nitek lub innych defektów, które mogą rzutować na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli dach posiada zamki błyskawiczne, warto je również przetestować czy działają bez zarzutów. Sprawdzając materiał, warto poprosić obsługę o pokazanie jak prawidłowo składać dach, by nie uszkodzić tkaniny. Jest to ważny aspekt z tego względu, że przytrzaśnięty materiał między uszczelkami może się po prostu uszkodzić.
Ostatnim kluczowym elementem podczas odbierania samochodu jest właściwe zamykanie i zabezpieczenie dachu. Tu również warto poprosić o pokazanie instrukcji wraz z wyjaśnieniem jak robić to prawidłowo. Dachy mają różne konstrukcje, dlatego istotne jest, by wiedzieć jak składać konkretny model dachu, który się posiada. Po złożeniu należy odpowiednio zabezpieczyć dach — najczęściej są to pasy lub specjalne klamry domykające - i ponownie sprawdzić samochód z zewnątrz czy zamknął się szczelne z każdej strony oraz, czy gdzieś przypadkiem nie wystaje tkanina od namiotu.
Pamiętajmy, by zawsze sprawdzać dokładnie samochód i dach w obecności montażystów jeszcze przed wyjechaniem z warsztatu firmy, u której zleciliśmy montaż.
Podsumowując, przed wyborem zarówno dachu sypialnego, jak i firmy do montażu warto rozeznać się na rynku i zweryfikować rzetelność produktu oraz usługi. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać idealne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się wspaniałymi podróżami przez wiele lat.
Wszelkie prawa zastrzeżone.