Budowa własnego campervana to na pewno bardzo ekscytujący proces oraz niesamowite wyzwanie. Przecież nie codziennie buduję się własny dom na kółkach. Zapewne zaczynając nasuwa Wam się masa pytań nie tylko technicznych ale także praktycznych jak rozwiązać niektóre kwestie. Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam temat zabudowy a konkretniej mebli w campervanie.
Meble i organizacja przestrzeni to jedne z najbardziej czasochłonnych etapów. Setki przejrzanych projektów dla inspiracji i dziesiątki szkicy własnych pomysłów. No i tu często pojawia się pytanie „z czego to zrobić?”
Zapewne rozważasz 2 podstawowe opcje: profesjonalna zabudowa na wymiar lub gotowe meble z marketu. Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości co lepiej wybrać.
Meble z marketu
Mówiąc wprost nie polecamy tego rozwiązania. Dlaczego?
- Mała możliwość modyfikacji - kupując gotowe meble jest mała szansa na ich modyfikację. Przede wszystkim ciężko jest w nich coś zmienić tak by coś dodać lub coś zabrać. Dodatkowo trzeba się trochę namęczyć by po wymierzeniu wszystkiego dopasować np. otwory na instalację wodną, na zbiorniki, akumulatory oraz inne elementy. nadto dają bardzo mało możliwości stworzenia wielofunkcyjnych rozwiązań pozwalających w maksymalny sposób wykorzystać tak małą przestrzeń.
- Ciężko dopasować idealnie do wymiarów samochodu - kupione meble mają już swoje konkretne wymiary. Może okazać się, że po zakupie meble nie pasują i trzeba się namęczyć by „upchnąć” lub by coś dorobić tak by wszystko pasowało i się zamknęło ;) Często może to tworzyć niepotrzebną dodatkową pracę, a ponadto pomyśl o dodatkowych kosztach jak np coś źle dotniesz?
- Meble z marketu nie są przystosowane do warunków vanlifu - chodzi tu o materiał z jakiego są wykonane. Kolokwialnie mówiąc wiele mebli jest po prostu z papieru przez co nie nadają się do ciągłego narażenia na warunki atmosferyczne. Dlaczego? Między innymi dlatego, że w podróży często narażone są na bardzo dużą wilgoć, a co za tym idzie meble szybko puchną, rozklejają się i w skrajnych przypadkach tworzy się z nich papka. A skoro to ma być dom na kółkach i od początku w niego inwestujemy to bez sensu co sezon robić generalny remont.
- Nie są bezpieczne - jedna z najważniejszych wad gotowych mebli marketowych. Takie rozwiązanie nie ma odpowiednich zabezpieczeń by np. szafki się nie otwierały podczas jazdy. Dodatkowo 90% takich mebli ma ostre, proste krawędzie, o które bardzo łatwo się uderzyć zwłaszcza na tak małej powierzchni.
Jedyną zaletą mebli z marketu jest chyba to, że jest to szybkie i gotowe rozwiązanie, dzięki któremu całą zabudowę meblową można zrobić raptem w 1 dzień przy użyciu podstawowych narzędzi.
Profesjonalna zabudowa na wymiar
Naszym zdaniem jedyne słuszne rozwiązanie które posłuży na lata. Dlaczego?
- Wykorzystanie odpowiednich materiałów - podstawowa zaleta profesjonalnej zabudowy. Od samego początku możemy mieć wpływ na użyte materiały tak by mieć pewność, że nie będzie do całkowitej wymiany za kilka miesięcy.
- Dowolność tworzenia wielofunkcyjnych rozwiązań - dzięki możliwości tworzenia mebli całkiem od podstaw dużo prościej i wygodniej można zastosować jakieś innowacyjne, i oryginalne rozwiązanie. Można spokojnie dodać np dodatkowy wysuwany blat czy łóżko, które zmienia się w 2 osobne kanapy.
- Meble pasujące idealnie na wymiar - nie musisz się martwić, że coś będzie za krótkie lub za długie. Wszystkie elementy będą idealnie dopasowane nie tylko pod gabaryty samochodu, ale także względem wszelkich instalacji i dodatkowego wyposażenia.
- Wytrzymałość - odpowiednie materiały są m.in. bardziej odporne na wilgoć niż w przypadku marketowych mebli. Dzięki czemu będziemy mogli nacieszyć się nimi dużo dłużej nie martwiąc się o ich demontaż i wymianę np. co sezon. Ponadto jeśli meble nie łapią wilgoci to zmniejsza się również możliwość wystąpienia grzyba w campervanie.
- Można w pełni zadbać o bezpieczeństwo - każdy element można osobno wyprofilować tak by miał zaokrąglone krawędzie. Ponadto dużo łatwiej dodać bezpieczne systemy zamykania szafek, dzięki czemu nic się nie otworzy podczas jazdy i nie wypadnie, a naczynia się nie potłuką.