Dlaczego meble do campervana są kilka razy droższe niż z Ikea? 

10 listopada 2023

Dlaczego meble do campervana są kilka razy droższe niż z Ikea? 

Porównywanie cen jest czymś naturalnym. Przy każdym zakupie szukamy punktu odniesienia w celu zorientowania się czy wartość kupowanego produktu jest adekwatna do jego ceny.

 

W przypadku mebli i zabudów kamperowych klienci często porównują je do mebli z popularnego szwedzkiego sklepu. Zwłaszcza w przypadku kuchni. 

 

I tu dochodzi do zdziwienia ponieważ przykładowa kuchnia do campervana, nie dość że jest mniejsza, to potrafi być kilkakrotnie droższa.

 

Z czego to wynika. 

 

  • Pierwsza kwestia jest dość oczywista: materiały.

Sklejka topolowa, czyli najczęściej wykorzystywany materiał do budowy mebli camperowych, jest 3-4 krotnie droższa niż płyta wiórowa, która nie nadaje się do warunków samochodowych (drgania, zmiany temperatury od -20 do +50, wilgoć). Sklejka natomiast świetnie sobie z tym radzi a w dodatku jest lżejsza i zgrabniejsza.

Droższe są również okucia meblowe oraz akcesoria kuchenne (zlew, bateria itd.)

 

  • Druga kwestia wynika z różnicy między produkcją seryjną a jednostkową. Zamawiając gotową kuchnię z Ikea zapłacimy połowę tego co w przypadku zamówienia kuchni na wymiar od stolarza. Nikogo to nie dziwi, więc w przypadku campervana też nie powinno. Jeśli dołożymy do tego fakt, że kuchnia w domu składa się do kąta prostego, a w samochodach są krzywizny to poziom czasochłonności rośnie po raz kolejny.

 

  • Trzecia kwestia dotyczy kosztów robocizny, które w przypadku zamówienia zabudowy od specjalistycznej firmy są zdecydowanie wyższe niż od prywatnej osoby produkującej meble po godzinach, w przysłowiowym garażu. 

 

W tym miejscu warto się zatrzymać i zastanowić przez chwilę dlaczego kupować od specjalistycznej firmy a nie od osoby prywatnej. Przecież to oczywiste że w firmie będzie drożej:

Słowa klucze to “wiarygodność”, “marka”, “gwarancja”. 

Każda specjalistyczna firma zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązana jest do udzielenia gwarancji na sprzedawane produkty. Firmy nie znikają z rynku tak szybko jak prywatni dostawcy. Kupując od firmy która dojrzale podchodzi do kwestii swoich obowiązków sprzedażowych klient ma pewność, że w przypadku jakichkolwiek problemów nie zostanie z tym sam. Z tego właśnie powodu unikamy marek których nie znamy. Powstało nawet takie powiedzenie że “Nie stać nas na kupowanie najtańszych produktów” i nie chodzi tu o brak pieniędzy 😉

 

Po co powstał ten artykuł. Oczywiście po to żeby zachęcić klienta do naszej firmy, to oczywiste i nie ma co się z tym kryć. Jednocześnie naszej firmie zależy na budowaniu świadomości klientów, by ich wybory były przemyślane. Wierzymy że dzięki temu Polski rynek camperowy będzie dojrzalszy i lepszy jakościowo. 

 

Do zobaczenia w trasie. Zespół Custom Campervan.