Jakie okno wybrać do campervana?

13 lipca 2023

Jakie okno wybrać do campervana?

Za mało światła w kamperze? Lub nasza baza na campervana to typowy surowy „dostawczak w którym jedyne szyby to te w przestrzeni kierowcy? A może po prostu chcemy mieć piękne widoki z okna nawet w kamperze i zawsze świeży przepływ powietrza. 

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że bez problemu można zamontować dodatkowe okna do naszej bazy na kampera, dlatego często już w momencie zakupu sugerujemy się tym by samochód miał odpowiednią ilość i rozmieszczenie szyb. Warto dodać, że montaż okien jest stosunkowo prosty, dlatego nie musimy ograniczać się w wyborze blaszaka na bazę. Mogą nasuwać się jednak dylematy związane z tym jakie okno wybrać i jakie będzie najlepsze. 

Przedstawimy poniżej 2 najbardziej powszechne rodzaje okien montowanych w campervanach.

1. Okna szklane 

Najbardziej podstawowe okna montowane w kamerach. Może to być zwykła szyba samochodowe lub specjalne okno przesuwne. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że okno może być stale otwarte podczas jazdy. Niewątpliwie zaletą jest również estetyczny wygląd zarówno zewnątrz jak i wewnątrz pojazdu. Wadą takiego rozwiązania jest to, że muszą być dedykowane do konkretnego modelu samochodu. Dzięki temu pasują idealnie, ale jest dużo mniejszy wybór niż w przypadku okien typowo kamperowych komorowych. 

2. Okna komorowe 

Dedykowane okna typowo kempingowe. Zbudowane są z 2 warstw tworzywa sztucznego między, którym znajduje się warstwa powietrza. Dzięki takiej budowie okno jest szczelne oraz dobrze izoluje przed zimnem. Takie okno nie paruje, ale za to nie może być otwarte podczas jazdy. Dodatkową zaletą okien komorowych jest szeroki wybór dostępnych modeli. Nie są one uzależnione od posiadanego modeli blaszaka. Ponadto okna kempingowe mają wbudowane zasłonki. 

Mamy nadzieje, że wyżej wymieniona krótka charakterystyka 2 podstawowych rodzai okien montowanych w kamperach choć trochę ułatwi wybór idealnego rozwiązania przy budowie własnego campervana.